Publikuar: Wed, Jan 11th, 2017

A e dini se cila nga këto banane është më e shëndetshmja?

Një ndër frutat më të shëndets

hëm në botë është banania. Bananet janë burim i mahnitshëm i shumë vlerave ushqyese, nga të cilat mund të përfitoni në nivele të ndryshme.

Bananet rriten në zona tropikale dhe njihen për shijen e tyre të mirë. Sidoqoftë, disa banane janë më ndryshe nga tjerat, transmeton Telegrafi.

P.sh., disa banane janë më të gjelbra, disa më të verdha e disa tjera janë të verdha me pika të zeza.

Prandaj, me qëllim që t’i maksimizoni dhe t’i gëzoni të gjitha vlerat ushqyese të bananeve, është e rëndësishme të dini se cili lloj i bananes është më i mirë.

Ekspertët sugjerojnë që gjithmonë t’i zgjidhni bananet me pika të zeza në lëvore. Në fakt, sipas ekspertëve, aq më shumë pika që ka banania, aq më shumë kualitete antikanceroze posedon.

Përveç vetive antikanceroze, bananet e tilla janë të pasura edhe me minerale, vitamina dhe enzima – e të gjitha këto të rëndësishme për trupin e njeriut. /Telegrafi/

Loading...

Të Fundit

Miranda beson te titulli, ka disa fjalë të pabesueshme për Juventusin

January 21, 2017, Comments Off on Miranda beson te titulli, ka disa fjalë të pabesueshme për Juventusin

Aurela Hoxha mbi kokën e …(Foto)

January 21, 2017, Comments Off on Aurela Hoxha mbi kokën e …(Foto)

Berisha humb penalltinë dhe shënon një gol tjetër (Video)

January 21, 2017, Comments Off on Berisha humb penalltinë dhe shënon një gol tjetër (Video)

Ja përse nuk bën ta përdorni telefonin nëse ju ka thyer ekrani

January 21, 2017, Comments Off on Ja përse nuk bën ta përdorni telefonin nëse ju ka thyer ekrani

16 foto të pazakonshme që ju duhet t’i shikoni dy herë

January 21, 2017, Comments Off on 16 foto të pazakonshme që ju duhet t’i shikoni dy herë

Tevez prezantohet në Kinë, tifozët në Evropë qeshen me fjalët e tij!

January 21, 2017, Comments Off on Tevez prezantohet në Kinë, tifozët në Evropë qeshen me fjalët e tij!

Fillon protesta, qytetarë të shumtë në mbështetje të Haradinajt

January 21, 2017, Comments Off on Fillon protesta, qytetarë të shumtë në mbështetje të Haradinajt