Seks para buke apo pas buke? Ja çka thotë shkenca

Ekziston dallimi i pabesueshëm në sjelljen e njeriut kur është i uritur dhe pasi është i ngopur. Disa njerëz një orë para ngrënies urrejnë çdo gjë përreth vetes, ndërkohë ushqimi ngadalë i transformon në njerëz miqësorë dhe të sjellshëm. #M139280ScriptRootC126157 {min-height: 350px;} Loading...  More...

by Postieri Postieri | Published 2 weeks ago
By Postieri On Friday, June 2nd, 2017
0 Comments

Ky lajm ndalohet rreptësisht të lexohet nga beqarët

Një studim i ri nga Universiteti “Carnegie Mellon” mund ta ndryshojë pikëpamjen tuaj mbi martesën nëse vazhdoni të këmbëngulni për të qenë beqarë. “Të martuarit kanë tendencë të kenë një More...

By Postieri Postieri On Wednesday, May 24th, 2017
0 Comments

E vërtetuar shkencërisht, një gotë verë në ditë parandalon…

Të tepruarit me alkoolin mund të dëmtojë shëndetin, por pirja e moderuar mund të ketë një efekt mbrojtës, veçanërisht për zemrën e trurin. Ky nuk është studimi i parë i këtij lloji, por së fundmi More...

By Postieri Postieri On Monday, May 22nd, 2017
0 Comments

Shkencëtarët habisin: Peshë mund të humbni duke shikuar filma horror

Shkencëtarët theksojnë se mund të humbni në peshë, duke qëndruar dhe shikuar film, por me të vetmin kusht që filmi të jetë i zhanrit horror. Do të donit të humbnit në peshë, por kurrsesi të gjeni More...

By Postieri Postieri On Saturday, May 20th, 2017
0 Comments

Doni të rrisni fëmijë të shëndetshëm? Shkenca i’u këshillon t’i ushqeni si japonezët

Një studim i revistës mjekësore The Lancet shpjegon që nga të gjitha kulturat e botës, fëmijët që kanë lindur dhe janë rritur në Japoni jetojnë më gjatë dhe bëjnë jetë më të shëndetshme. Një More...

By Postieri Postieri On Saturday, May 13th, 2017
0 Comments

Tri arsye shkencore pse s’duhet të zgjoheni herët

Shpesh thuhet se të zgjohesh në 5 të mëngjesit rritë produktivitetin. Kjo duket si një këshillë solide. Por, sipas shkencës, a është kjo e vërtetë? A është në fakt mirë të zgjoheni në 5 të mëngjesit? Vetëm More...

By Postieri Postieri On Tuesday, May 9th, 2017
0 Comments

SHKENCËTARËT SHPJEGOJNË: Kur ta merrni mjaftueshëm këtë vitaminë, të gjitha sëmundjet do të zhduken për tre muaj!

Vetëm hani artikuj të cilët janë plot me të dhe nuk ka arsye të brengoseni për sulm në zemër apo sulm në tru, alergji apo eshtra të dobëta dhe osteoporozë. Sipas të dhënave jozyrtare, përafërsisht More...

By Postieri On Thursday, May 4th, 2017
0 Comments

Njerëzit me inteligjencë emocionale gjithmonë e shmangin këtë gjë

Personat me nivele të larta të inteligjencës emocionale janë të aftë t’i perceptojnë, kontrollojnë dhe vlerësojnë emocionet e tyre, bashkë me emocionet e të tjerëve. Inteligjenca emocionale mund More...

By Postieri Postieri On Tuesday, May 2nd, 2017
0 Comments

Studimi e konfirmon: Gruaja e keqe ta shkurton jetën

Shkencëtarët danezë kanë konfirmuar diçka që tashmë është dëgjuar shpesh në shoqëri, që gruaja ta shkurton jetën. Ata arritën në përfundim se meshkujt e moshës mesatare kanë rrezik tri herë More...

By Postieri Postieri On Sunday, April 30th, 2017
0 Comments

Shkencëtarët: Fshirja e kujtimeve është e mundur

Komuniteti shkencor është vënë në dilemë – nëse fshirja e kujtimeve të pakëndshme nga truri në të ardhmen do të mund të shkaktojë harresën e gabimeve të rrezikshme dhe përvojës së fituar. Shkencëtarët More...