Publikuar: Fri, Dec 30th, 2016

Këta janë gjarpërinjtë më vdekjeprurës në botë (Foto)

cover-3-764x445_1483085590-7812215

Gjarpërinjtë mund të përbëjnë rrezik të madh për jetën e njerëzve. Teksa vetëm një fraksion nga mijëra specie e gjarpërinjve janë helmues, Organizata Botërore e Shëndetësisë përllogarit që vdekjet nga pickimi i tyre janë nga 20 mijë deri në 94 mijë njerëz në botë, çdo vit.

Disa gjarpërinj janë veçanërisht më të rrezikshëm se të tjerët. Dr. George R. Zug, nga Instituti Smithsonian liston 15 gjarpërinj më vdekjeprurës në botë.

kobra-e-pulliyt_1483085433-8606050

Kobra e pyllit gjendet në Afrikën Qendrore dhe shkon deri në 2.5 metra e gjatë.

tigri_1483085444-2599672

Gjarpëri Tigër gjendet në Australinë jugore dhe lindore. Ata janë të qetë dhe super helmues.

neperka-europiane_1483085456-5319988

 

Nëpërka e zakonshme europiane është e përhapur gjerësisht në Europë e Azi. Është një gjapër i ngadaltë, që është diçka tepër pozitive, duke marrë parasysh helmin vdekjeprurës që ka.

taipani_1483085471-3792896

Taipani i zakonshëm. Edhe ky lloj gjarpëri gjendet në veri dhe lindje të Australisë. Rreth 90 përqind e pickimit të taipanit është potencialisht vdekjeprurës.

neperka-me-brire_1483085491-9795964

Nëpërka me brirë e Saharasë, e njohur ndryshe si nëpërka me brirë e shkretëtirës është ndër gjarpërinjtë më të zakonshëm në Afrikën e Veriut dhe Lindjes së Mesme.

kraiti-indian_1483085506-4182056

Kraiti indian është ndër gjarpërinjtë më helmues në Indi

deti-me-bark_1483085518-7121401

Gjarpëri i detit me bark të verdhë gjendet në ujërat tropikale nëpër botë, përfshirë ato pranë Kalifornisë. Këta gjapërinj besohet se nuk kanë grabitqarë që t’i venë në rrezik.

bloom_1483085540-5131083

Bloomslang është një gjarpër që rri në pemë dhe ndodhet në Afrikë. Kamuflimi i pabesueshëm që ka e bën tepër të rrezikshëm.

Loading...

Të Fundit

Ancelotti përzgjedh formacionin e tij më të mirë si trajner

February 27, 2017, Comments Off on Ancelotti përzgjedh formacionin e tij më të mirë si trajner

Si ta fshini llogarinë e facebookut përgjithmonë (Video)

February 27, 2017, Comments Off on Si ta fshini llogarinë e facebookut përgjithmonë (Video)

Fëmijët e bashkëshortja simpatike e Daut Haradinajt (Foto)

February 27, 2017, Comments Off on Fëmijët e bashkëshortja simpatike e Daut Haradinajt (Foto)

Talljet e Piques me Realin, vjen reagimi i Iniestas

February 27, 2017, Comments Off on Talljet e Piques me Realin, vjen reagimi i Iniestas

“Ti je homoseksual”, Shpat Kasapi ia tregon me fakte Arjan Çanit

February 27, 2017, Comments Off on “Ti je homoseksual”, Shpat Kasapi ia tregon me fakte Arjan Çanit

Nikolic në KS të OKB’së: Haradinaj po na kërcënon me luftë

February 27, 2017, Comments Off on Nikolic në KS të OKB’së: Haradinaj po na kërcënon me luftë

Zidane, a e ke seriozisht për Iscon e Moratan?

February 27, 2017, Comments Off on Zidane, a e ke seriozisht për Iscon e Moratan?