Publikuar: Tue, Jan 3rd, 2017

Konfirmohet shkencërisht: çka nuk na vret, vërtet na forcon

20170103160540961646

Njerëzit të cilët kanë përjetuar humbje të madhe në jetë më lehtë përballen me vështirësitë, fatkeqësitë dhe ngjarjet e paparashikueshme, ndërsa në jetën e përditshme kanë më pak stres se të tjerët, transmeton koha.net.

Edhe pse përvoja e humbjes së të dashurve është jashtëzakonisht e rëndë, ajo në fakt na forcon, ka treguar një studim i Universitetit Buffalo. Ata të cilët gjatë jetës kanë përjetuar ngjarje të rënda, në jetën e përditshme kanë më pak stres. Kështu ata që kanë pasur jetë “të vështirë” dhe të “dhimbshme” më lehtë përballen me situatat e papritura tragjike, transmeton koha.net.

Shkencëtarët theksojnë që është shumë joreale të pritet që individi nuk do të ketë nevojë të përballet me disa situata të rënda në jetë, por pikërisht ato e mësojnë që të gjendet në situata tjera të papritura.
“Ngjarjet traumatike na bëjnë kalitin dhe forcojnë, edhe pse në disa situata ato mund të dëmtojnë dikë për tërë jetën, shpesh na bëjnë mirë dhe janë pjesë përbërëse e përvojave tona”, ka thënë udhëheqësi i studimit, dr. Mark Seery.

Loading...

Të Fundit

Ranieri heq dorë nga paga e Leicesterit, ja çfarë do t’i bëjë asaj

February 28, 2017, Comments Off on Ranieri heq dorë nga paga e Leicesterit, ja çfarë do t’i bëjë asaj

Legjenda e futbollit botëror feston 75 vjetorin

February 28, 2017, Comments Off on Legjenda e futbollit botëror feston 75 vjetorin

Wenger refuzoi një ofertë marramendëse

February 28, 2017, Comments Off on Wenger refuzoi një ofertë marramendëse

Lamtumirë Juve, Bonucci transferohet në Premierligë

February 28, 2017, Comments Off on Lamtumirë Juve, Bonucci transferohet në Premierligë

Tifozi shqiptar lë pa fjalë të dashurën në “Old Trafford”, i propozon në sallën e konferencave (VIDEO)

February 28, 2017, Comments Off on Tifozi shqiptar lë pa fjalë të dashurën në “Old Trafford”, i propozon në sallën e konferencave (VIDEO)

Shkon në Napoli me fanellë të Higuainit, shikoni reagimin (Video)

February 28, 2017, Comments Off on Shkon në Napoli me fanellë të Higuainit, shikoni reagimin (Video)

Shpërthen Klopp pas humbjes nga Leicesteri (Video)

February 28, 2017, Comments Off on Shpërthen Klopp pas humbjes nga Leicesteri (Video)