Publikuar: Tue, Jan 3rd, 2017

Nis rritja e çmimit të naftës dhe gazit

Nafta_pompa-780x439

 

 

Fundi i 2016-s dhe ditët e para të 2017-s janë shoqëruar me një shtrenjtim të çmimit të karburanteve në tregun e brendshëm.

Dy operatorë, Alpet dhe Gulf, kanë reflektuar tashmë rritjen e çmimit të naftës me rreth 5 pikë për litër, duke e çuar atë në rreth 174 lekë për litër, nga nën 170 lekë që ishte më parë në autostradë dhe jashtë Tirane, ndërsa brenda kryeqytetit, karburanti ka arritur në 178 lekë.

Dy operatorët e mëdhenj, Kastrati dhe Elda, nuk i kanë ndryshuar ende çmimet (Elda e tregton naftën me 166 lekë dhe Kastrati me 167), por ato kanë paralajmëruar shtrenjtim të tyre pas festave të fundvitit.

Loading...

Arsyeja kryesore, sipas tyre, lidhet me shtrenjtimin e naftës në tregun e jashtëm. Në bursat ndërkombëtare, nafta Brent ka arritur në 56 dollarë për fuçi në nivelin më të lartë në më shumë se një vit (që nga shtatori 2015).

Kjo është hera e tretë që ka një valë të shtrenjtimit të çmimeve, që nga janari 2016 kur ato zbritën në rreth 160 lekë për litër. Rritja e naftës në bursa mbi 50 USD/fuçi është reflektuar dhe dy herë të tjera përgjatë vitit të kaluar (shih grafikun e naftës në bursa).

Shqipëria ka karburantin më të shtrenjtë në rajon dhe ndër më të shtrenjtët në Europë. Sipas Global Petrol Price, në Shqipëri, nafta, sipas të dhënave të 26 dhjetorit ishte 1.31 USD për litër (me rritjen e fundit ka arritur në 1.35), ndërsa në Maqedoni çmimi është 1.13 USD; në Mal të Zi 1.19 USD; në Serbi 1.16 USD; në Bosnjë, 0.97 USD për litër; në Bullgari 1.07 USD; në Rumani 1.22 USD. Shqipëria ka nivele të krahasueshme me Italinë, Zvicrën, Spanjën, Kroacinë, Irlandën, Gjermaninë etj.

Operatorët pohojnë se shkak për këtë është barra e lartë e taksave, që llogaritet në 67-70% të kostos.

Krahas naftës, pritet dhe shtrenjtimi i gazit që përdoret për automjete me rreth 10 lekë për litër, si reflektim i akcizës për gazin e lëngshëm për mjetet e transportit në nivelin 8 lekë për litër, që duke i shtuar dhe TVSH-në arrin në 9.6 lekë për litër, duke filluar nga 1 janari. Deri tani, çmimi i gazit luhatej në rreth 50-55 lekë për litër. /Monitor/Telegrafi/

 

Loading...

Të Fundit

Mihrije Braha tregon se kush ia dhuroi 1 milion dollarë për ta kaluar natën me të (VIDEO)

June 22, 2017, Comments Off on Mihrije Braha tregon se kush ia dhuroi 1 milion dollarë për ta kaluar natën me të (VIDEO)

Morena rikthehet në rrjetet sociale, tregon të pasmet gjigante (Foto)

June 22, 2017, Comments Off on Morena rikthehet në rrjetet sociale, tregon të pasmet gjigante (Foto)

Ylli kanadez harron humbjen, rrezit të pasmet në plazh (Foto)

June 22, 2017, Comments Off on Ylli kanadez harron humbjen, rrezit të pasmet në plazh (Foto)

Vetëvendosje nuk ka kohë për kushtin e LDK’së

June 22, 2017, Comments Off on Vetëvendosje nuk ka kohë për kushtin e LDK’së

Ambasada e Zvicrës: Informatë e rëndësishme rreth procedurave të reja për aplikim për vizë

June 22, 2017, Comments Off on Ambasada e Zvicrës: Informatë e rëndësishme rreth procedurave të reja për aplikim për vizë

Kush ja ka fryer barkun Genta Ismajlit? (Foto)

June 22, 2017, Comments Off on Kush ja ka fryer barkun Genta Ismajlit? (Foto)

Zyrtare: De Boer merr drejtimin e Londinezëve

June 22, 2017, Comments Off on Zyrtare: De Boer merr drejtimin e Londinezëve