Publikuar: Sat, Dec 31st, 2016

Si ndikon shtatzënia në zgjuarsinë e femrave?

shtatzenia_1483153046-5999375

Një studim i ri tregon ndryshimet që pëson truri tek nënat e reja pas lindjes…
Ardhja në jetë e një fëmije është një ndryshim i madh në jetë dhe kjo nuk lidhet vetëm për një periudhë të shkurtër.

Sipas një studimi të ri, lindja shkakton ndryshime afatgjata në strukturën e trurit tek nënat. Kërkuesit nga Holanda dhe Spanja ekzaminuan skanimet e trurit të 25 femrave që kishin lindur për herë të parë, para dhe pas shtatzënisë, si dhe trurin e 20 të tjerave të cilat nuk kishin fëmijë.

Studimi, i cili u publikua në Nature Neuroscience, tregoi se volumi i pjesës gri, e cila përmban të gjitha bërthamat e qelizave, ishte pakësuar në femrat të cilat ishin shtatzënë. Mendohet se këto ndryshime zgjasin vetëm 2 vjet pas lindjes.

Pjesa specifike e trurit e cila pësoi këtë rënie të volumit gri është e rëndësishme pasi lidhet ngushtë me aftësinë për të vendosur të tjerët në plan të parë, duke u përpjekur të imagjinosh si ata mendojnë apo ndihen.

Loading...

Të Fundit

Ja si e ka zbukuruar shtatëzania Adelina Ismajlin (Foto)

February 27, 2017, Comments Off on Ja si e ka zbukuruar shtatëzania Adelina Ismajlin (Foto)

A i tha Safetja burrit ta lë Gjermaninë për të?

February 27, 2017, Comments Off on A i tha Safetja burrit ta lë Gjermaninë për të?

Shkarkimi i Ranierit këndelli Leicesterin, mposhti Liverpoolin (Video)

February 27, 2017, Comments Off on Shkarkimi i Ranierit këndelli Leicesterin, mposhti Liverpoolin (Video)

Dy vajza shqiptare puthje lezbike dhe krejt nudo (Foto)

February 27, 2017, Comments Off on Dy vajza shqiptare puthje lezbike dhe krejt nudo (Foto)

Reagon edhe Iniesta, pas “përleshjes” mes Pique e Ramos

February 27, 2017, Comments Off on Reagon edhe Iniesta, pas “përleshjes” mes Pique e Ramos

Seksi i rregullt sjellë këto dobi shëndetësore

February 27, 2017, Comments Off on Seksi i rregullt sjellë këto dobi shëndetësore

Lori Hoxha përvëlon me këto foto, shikoni ku ka shkuar (Foto)

February 27, 2017, Comments Off on Lori Hoxha përvëlon me këto foto, shikoni ku ka shkuar (Foto)